Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności
Podczas posiedzenia Rady Ministrów, pod przewodnictwem wiceministra Miłosza Motyki, zaakceptowane zostały poprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Te kluczowe zmiany pozwalają wytwórcom biometanu na korzystanie z gazociągów bezpośrednich, które wcześniej były dostępne jedynie dla producentów biogazu i biogazu rolniczego.
Nowelizacja przepisów umożliwia dostarczanie biometanu bezpośrednio do odbiorców końcowych, eliminując tym samym konieczność przyłączania się do sieci gazowej. To duże udogodnienie, zwłaszcza tam, gdzie tradycyjna infrastruktura gazowa jest trudna do zbudowania lub po prostu nieopłacalna.
Zmiany przepisów związane z gazociągami bezpośrednimi stanowią istotny krok naprzód ku zwiększeniu udziału biometanu w krajowym miksie energetycznym. Dzięki nim Polska ma szansę na szybki rozwój infrastruktury wspierającej produkcję i dystrybucję tego odnawialnego źródła energii. Ułatwienia dla wytwórców przełożą się na większą dostępność lokalnych, ekologicznych paliw, co wpisuje się w szeroko pojęte działania proekologiczne i cele klimatyczne kraju.
Nadchodzące zmiany legislacyjne pokazują, że Polska jest gotowa na wyzwania przyszłości i dąży do zrównoważonego rozwoju, bazującego na ekologicznych rozwiązaniach. Wsparcie dla wytwórców biometanu to szansa na zbudowanie nowoczesnej, zielonej gospodarki, która nie tylko dba o środowisko, ale również wspiera lokalne inicjatywy i przedsiębiorczość.
30 kwietnia 2025 r.